قبل از کاپوچینو

در اروپا، نوشیدن قهوه در اصل بر اساس سبک آماده سازی سنتی عثمانی  استوار شده بود. آب و دانه های قهوه جوش آورده می شدند و برخی اوقات شکر هم  به آنها اضافه می شد. این شیوه مشابه آماده سازی قهوه ترکی به شیوه مدرن  است.

در انتهای قرن هجدهم میلادی، بریتانیایی ها وفرانسوی ها فیلتر کردن دانه  های قهوه از قهوه هایشان را آغاز کردند. به تدریج، قهوه فیلتر شده و دم  شده از قهوه جوشیده محبوبیت بیشتری پیدا کردند. اصطلاح “کاپوچینو” ریشه در  این دوران دارد (گرچه برای معرفی نوشیدنی که امروز می شناسیم به کار برده  نمی شد).

اسم کاپوچینو

کاپوچینو اولین بار در قهوه خانه های وینی قرن هجدهم به عنوان “کاپوزینِر  Kapuziner ” مورد استفاده قرار گرفت. یک تعریف از “کاپوزینر” در سال ۱۸۰۵  آن را به عنوان “قهوه ای با خامه و شکر” معرفی می کند و تعریف این نوشیدنی  از سال ۱۸۵۰، “ادویه” را به دستور درست کردن آن اضافه می کند. در هر حالت،  این نوشیدنی ها دارای رنگ قهوه ای مشابه جامعه ای بود که راهبان کاپوچین  (“کاپوزین”) در وین می پوشیدند و نام آنها از اینجا سرچشمه می گیرد (یک  نوشیدنی مشابه آن دوران که با نام “Franziskaner” شناخته می شد با شیر  بیشتر درست می شد و بر اساس جامعه هایی با رنگ قهوه ای روشن تر که توسط  راهبان فرانسیسی پوشیده می شد نام گذاری شده بود). کلمه “کاپوچین” در  ایتالیایی به صورت تحت الفظی به عنوان بالاپوش راهبان یا روپوش ترجمه می  شود و این اسمی بود که به راهبان کاپوچین به خاطر شنل های کلاه دارشان داده  شده بود.

اختراع کاپوچینو

گرچه اسم “کاپوزینر” در وین مورد استفاده قرار می گرفت، کاپوچینو واقعی در  ایتالیا اختراع شد و نام آن به “کاپوچینو” تغییر کرد. کاپوچینو اولین بار  در اوایل قرن بیستم میلادی و در مدت زمان کوتاهی پس از محبوبیت دستگاه  اسپرسو در سال ۱۹۰۱ درست شد. اولین نشانه ای که پیدا کردیم به دهه ۳۰  میلادی مربوط می شود.

“کاپوچینو” (همانطور که در ایتالیا شناخته می شود) به مرور زمان در کافی  شاپ ها و رستوران های سراسر کشور محبوبیت پیدا کرد. در این زمان، دستگاه  های اسپرسو پیچیده و جاگیر بودند و به همین خاطر فقط در کافی شاپ های خاص  یافت می شدند و تنها بوسیله متصدی قهوه خانه عمل می کردند. فرهنگ قهوه  ایتالیا شامل ساعت ها نشستن در این قهوه خانه های خاص و لذت بردن از  اسپرسو، کاپوچینو، کافه لاته و نوشیدنی های دیگر در حین گفتگو و مطالعه  است. عکس های آن دوران به این مسئله اشاره دارد که کاپوچینو به سبک “وینی”  سرو می شد (یعنی بر روی آنها خامه زده شده، دارچین و شکلات رنده شده قرار  داده می شد).

کاپوچینو مدرن

پس از جنگ جهانی دوم، درست کردن کاپوچینو در ایتالیا برخی پیشرفت ها و ساده  سازی ها را به خود دید و دلیل عمده آن دسترسی بیشتر دستگاه های اسپرسو  بهتر بود که آغازگر به اصطلاح “دوران کِرِما” بودند. این پیشرفت ها و ثروت  پس از جنگ جهانی دوم در بخش هایی از اروپا زمینه را برای محبوبیت نهایی  کاپوچینو در سراسر جهان فراهم کرد. این زمانی بود که کاپوچینو مدرن متولد  شد و تمامی عناصری که هم اکنون برای درست کردن یک کاپوچینو فوق العاده لازم  هستند (اسپرسو خوب، تعادل شیر کفی و بخار پز، حضور کِرِما و فنجان چینی  کوچکی که از پیش گرم شده است) وارد میدان شدند.

کاپوچینو ابتدا در سراسر قاره اروپا و انگلستان محبوبیت پیدا کرد (در  انگلستان اولین شکل اسپرسو که محبوبیت یافت کاپوچینو بود. کاپوچینو به  آسانی در سراسر جزیره گسترش یافت زیرا بریتانیایی ها تا آن زمان با نوشیدن  قهوه به همراه شیر آشنا بودند اما بافت منحصر به فرد و فرهنگ قهوه کاپوچینو  آن را از قهوه معمولی همراه شیر متمایز می کرد). بعدتر، این نوشیدنی به  استرالیا، آمریکای جنوبی و مناطق دیگر اروپا هم راه یافت. در اوایل دهه ۸۰  میلادی، کاپوچینو عمدتا به خاطر تبلیغ در کافی شاپ ها (که قبلا در منوی  غذاخوری ها ، قهوه سیاه مشاهده می شد) به آمریکا هم گسترش یافت. در دهه ۹۰  میلادی، معرفی فرهنگ قهوه (و قیمت بالاتر نوشیدنی های قهوه که با استفاده  طولانی تر از صندلی های کافی شاپ ها مرتبط بود) کاپوچینو، لاته و نوشیدنی  های مشابه را در آمریکا از محبوبیت ویژه ای برخوردار کرد. اخیرا، کاپوچینو  عمدتا به خاطر شرکت استارباکس در جاهای دیگر دنیا هم یافت می شود.

کاپوچینو های معاصر عمدتا با اسپرسو، شیر  بخار پز، و شیر کفی درست می شوند. با این حال، در برخی نقاط دنیا، کاپوچینو  همچنان مانند کاپوزینر وینی درست می شود و آن را با خامه زده و افزودنی  های دیگر همراه می کنند. این مناطق شامل، شهر وین، بیشتر مناطق اتریش و  اروپا می شود (مانند بوداپست، پراگ، باتیسلاوا و سایر مناطق امپراتوری سابق  اتریش). این شیوه درست کردن کاپوچینو در تریسته ایتالیا که هم اکنون با  اسلونی مرز مشترک دارد و طی سالیان مختلف تحت کنترل کشورهای مختلف بوده است  هم اجرا می شود. از دهه ۵۰ میلادی، کاپوچینو و کاپوزینر در کافه های  اسپرسو سرو می شوند.

در سه دهه گذشته، دستگاه های نوشیدنی  اتوماتیک در آمریکا و برخی کشورهای دیگر نوشیدنی ای به نام “کاپوچینو” را  می فروشند. این نوشیدنی معمولا با قهوه دم کشیده یا پودر قهوه فوری و شیر  خشک یا جایگزین های شیر درست می شوند. این شیرها کف کرده نیستند و در  دستگاه زده می شوند تا حباب درست کنند. این نوشیدنی نگون بخت رابطه چندانی  با کاپوچینو واقعی ندارد.

در سال های اخیر، برخی عادات اروپایی  کاپوچینو تغییر کرده است. برای مثال برخی اروپایی ها (بویژه برتانیایی ها،  ایرلند، هلند، آلمان، بلژیک، فرانسه و اسپانیا)  به جای نوشیدن کاپوچینو در  صبح، آن را در تمام طول روز مصرف می کنند. در حال حاضر، کاپوچینو بعد از  ظهرها در کافی شاپ ها و پس از شام در رستوران ها از محبوبیت برخوردار است.


تهیه کاپوچینو

کاپوچینو سبک و کفی نزد بسیاری از عشاق قهوه از محبوبیت برخوردار است.  با برخورداری از دو مهارت قهوه چی می توانید چگونگی درست کردن کاپوچینو را  یاد بگیرید (گرفتن شات ها و کفی کردن شیر).

کاپوچینو یک نوشیدنی قهوه ایتالیایی است که به صورت سنتی با اسپرسو  دوبل، شیر گرم و کف شیر بخار پز بر روی آن آماده می شود. ممکن است به جای  شیر از خامه و از دارچین بر روی آن استفاده شود. کاپوچینو معمولا در مقایسه  با کافه لاته از لحاظ مقدار کوچکتر است و لایه میکروفوم ضخیم تری دارد.

میکروفوم شیر کف کرده/بخارپز است که حباب های آن به میزانی کوچک و  فراوان هستند که دیده نمی شوند اما شیر را سبک تر و ضخیم تر می کنند. در  نتیجه، در صورتی که اسپرسو درست ریخته شود و به خوبی با بقیه کاپوچینو  مخلوط شود بخشی از میکروفوم بر روی فنجان باقی می ماند.

کاپوچینو معمولا با استفاده از دستگاه اسپرسو درست می شوند. اسپرسو دوبل  به درون فنجان ریخته می شود، در ادامه میزان مشابهی از شیر گرم که با  استفاده از نازل بخار دستگاه اسپرسو گرم و بافت دار شده است اضافه می شود.  لایه سوم این نوشیدنی حاوی کف شیر است (این کف را می توان با لاته آرتی  که  از شیر مشابهی درست شده است تزئین کرد).

. ترکیبات

. ۲ شات اسپرسو (شات دوبل)

. ۴ اونس (۱۲۰ میلی لیتر ) شیر

مراحل درست کردن آن

  1. شات دوبل اسپرسو را درون فنجان بریزید.
  2. شیر را به شکلی کفی کنید که دو برابر اندازه اصلی خود شود.
  3. اسپرسو را بلافاصله با شیر کفی که آماده کرده اید بپوشانید. در  ابتدا، کاپوچینو تنها اسپرسو و کف است اما شیر مایع به سرعت از شیر خارج  می شود و بخش هایی مساوی از کف، شیر بخار پز و اسپرسو که ما به عنوان  کاپوچینو می شناسیم را بوجود می آورد.     
  4. به سرعت سرو کنید.