اولین شعبه استارباکس در شهر سیاتل آمریکا  در سال ۱۹۷۱ باز شد و هم‌اکنون دفتر اصلی این شرکت در همین شهر قرار دارد.  براساس اطلاعات موجود در ویکی‌پدیا، ۱۲۹۳۷ کافه استارباکس در آمریکا فعال  است. در کافه‌های استارباکس علاوه بر انواع قهوه‌های گرم و سرد، چای، کیک،  ساندویچ‌های آماده و دیگر نوشیدنی‌ها هم عرضه می‌شود. همچنین مشتریان  می‌توانند بسته‌های قهوه استارباکس و دیگر محصولات این شرکت مثل ماگ٬  بطری‌های مخصوص قهوه و انواع قهوه‌سازهای خانگی را از شعبات استارباکس  خریداری کنند.

 


 

تاریخچه

در سال ۱۹۷۱ در شهر سیاتل آمریکا یک معلم زبان انگلیسی به نام  جری بالدوین، یک معلم تاریخ به نام زو سیگل و نویسنده‌ای به نام گوردن  بوکر٬ محلی را راه انداختند که در آن قهوه خام و تجهیزات مختلف می‌فروختند.  در سال ۱۹۸۲ موسس اصلی شرکت استارباکس، هوارد شولتز با پیشنهاد فروش قهوه و  اسپرسو در کنار قهوه خام به جمع شرکا پیوست.

در سال ۱۹۸۷ مالکان استارباکس حق امتیاز فروشگاه‌های خود را  به شولتز واگذار کردند و او به سرعت شعبه‌های استارباکس را در آمریکای  شمالی گسترش داد. اولین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای استارباکس در همان سال، در  شهرهای شیکاگو در آمریکا و ونکوور در کانادا تاسیس شدند. در سال ۱۹۹۶ اولین  کافی‌شاپ استارباکس خارج از آمریکای شمالی در شهر توکیو در ژاپن  راه‌اندازی شد.

 

 لوگوی استارباکس

لوگوی استارباکس از سال ۱۹۷۱ تاکنون سه بار تغییر کرده؛ اما  همچنان حوری دریایی آن ثابت مانده است. طرح این‌ حوری دریایی اولین بار در  لوگوی گرد و قهوه‌ای رنگ این شرکت به‌نمایش درآمد. در سال ۱۹۸۷ لوگو از  نقاشی دستی خارج و به‌صورت گرافیکی طراحی شد؛ نیز کلمه چای و ادویه از دور  آن حذف شد. لوگوی استارباکس در سال ۱۹۹۲ نیز تغییر کرد. در لوگوی جدید چهره  و موهای حوری دریایی در کادر بسته‌تری جا داده شد.

در سال ۲۰۱۱ عبارت Starbucks Coffee از دور لوگوی دایره‌ای  شکل حذف و رنگ مشکی حوری دریایی به سبز تبدیل شد. هم‌اکنون هیچ نوشته‌ای در  لوگوی استارباکس وجود ندارد.

 

فنجان‌های استارباکس با نشان لوگوی قدیمی این شرکت به‌سرعت در  بین طرفداران قهوه و مجموعه‌داران پرفروش شد. سال عرضه این فنجان و ماگ‌ها  زیر آن‌ها درج می‌شود.

در ایران چندین کافی‌شاپ و شرکت قهوه٬ لوگوهای خود را با الهام از لوگوی دایره‌ای‌شکل و سبزرنگ استارباکس طراحی کرده‌اند.

 

استارباکس و تکنولوژی

گفته می‌شود استارباکس اولین کافی‌شاپ مدرنی بود که با ارائه اینترنت  رایگان٬ فرهنگ تازه‌ای در کافه‌نشینی به شیوه آمریکایی‌ پدید آورد. مشتریان در کافی‌شاپ‌های استارباکس می‌توانند با سفارش یک نوشیدنی ساعت‌ها از  اینترنت استارباکس استفاده کنند بدون آن‌که کسی آن‌ها را مجبور به ترک  میزشان کند.

چندی پیش استارباکس اپلیکیشنی معرفی کرده که به کاربران اجازه می‌دهد تا  از طریق گوشی‌های هوشمند موبایل٬ پول قهوه‌شان را پرداخت کنند.

قهوه های استارباکس عمدتا از دانه های عربیکا تهیه میشود و درجه های روست بلوند و مدیوم و دارک دارند.

برای خرید قهوه استارباکساینجاکلیک کنید